Zobacz co nasza firma może zaoferować właśnie dla Ciebie.

Branża elektryczna zmienia się bardzo szybko, bądź na bieżąco i przeglądaj najnowsze wiadomości z zakresu instalacji elektrycznych.

Jak połączyć kable elektryczne w ziemi?

Wiele osób, w tym także elektryków wykonuje połączenia elektryczne w ziemi w sposób nie prawidłowy. Połączenie i zaizolowanie przewodów można wykonać przy pomocy

Poniżej przedstawiamy metodę wykorzystująca żywicę epoksydową. Łączenie przy pomocy taśmy samowulkanizującej zostało opisane tutaj.

Izolowanie kabli przy pomocy żywicy epoksydowej

Takie łączenia wykonujemy np. w przypadku uszkodzenia kabli elektrycznych, wykonywania rozgałęzień połączeń elektrycznych, na przykład do lamp w ogrodzie.

Rys.1 Przyczyna zwarcia instalacji elektrycznej w ogrodzie.

Do połączenia i zaizolowania przewodów potrzebujemy:

Rys.2 materiały do połączenia kabli w ziemi

Mając powyższe materiały, możemy przygotować puszkę hermetyczną, jej dławiki tak by po wprowadzeniu kabli były szczelne. Jeżeli jednak przesadzimy można zastosować patent 'na taśmę' pokazany na rys.4.

Następnie łączymy przewody i układamy je tak by wlana żywica całkowicie je pokryła. Warto zwrócić uwagę by sprawdzić wcześniej czy wszystkie połączenia wykonane są prawidłowo i czy nie będzie późniejszej potrzeby rozłączenia połączeń elektrycznych.

Rys.3 Utwardzona żywica nie wybacza błedów.

Przed zalaniem puszki żywicą upewnijmy się, że puszka stoi w poziomie, a miejsca wprowadzenia przewodów są szczelne.

Rys.4 Przygotowana instalacja do zalania żywicą

Warto wiedzieć!

Rys.5 Zalane połączenie elektryczne

Puszkę nalezy szczelnie zamknąć, i zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi. Koszt żywicy epoksydowej to około 100zł, a jeden worek starcza na 2 - 3 puszek hermetycznych fi80.

Koszt izolowania połączeń elektrycznych taśmą samowulkanizującą jest znacznie niższy. Jeżeli szukają państwo tańszych rozwiązań to łączenie przy pomocy taśmy 3m - samowulkanizującej potrwa dużo krócej i będzie łatwiejsza dla osoby wykonującej. W jaki sposób dobrze wykonać izolowanie przy pomocy taśm opiszemy w kolejnych artykułach.

Artykuł ma charakter poglądowy i nie może być traktowany jako źródło wiedzy wykorzystywane do rzeczywistych napraw czy prac przy prądzie elektrycznym, ani wniosków teoretycznych mogących prowadzić do błędnych decyzji. Ponadto upomina się, że wszelkie prace związane z prądem elektrycznym, oraz wszelako pojętą instalacją elektryczną, powinny wykonywać osoby do tego uprawnione, z odpowiednim wykształceniem kierunkowym, wiedzą i zaświadczeniami.

Masz problemy z instalacją elektryczną w swoim domu? Budujesz dom i chcesz byśmy wykonali dla Ciebie prace związane z częścią elektryczną budowy? Skontaktuj się z nami już teraz!

Poznań i okolice to obszar na terenie którego wykonujemy dla Państwa usługi elektryczne!